Euro 2020 bracket and fixtures schedule

Check out all the fixtures, venues and kick-off times — plus ESPN schedule — for Euro 2020 and the knockout bracket.

JUMP TO: Euro 2020 home page | Tournament info | Squad lists | Pick ’em game

What is the Euro 2020 format?

The 24 teams have been drawn into 6 groups of four nations.

The group winners and runners-up will advance to the knockout rounds, along with the four best third-placed teams.

It is then a straight knockout tournament, with extra time and penalties if necessary. There will be a round of 16, quarterfinals, semifinals and a final.

What are the Euro 2020 finals fixtures?

GROUP STAGE

Friday, June 11
Group A:
Italy vs. Turkey (Rome; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Saturday, June 12
Group A:
Wales vs. Switzerland (Baku; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group B: Denmark vs. Finland (Copenhagen; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group B: Belgium vs. Russia (Saint Petersburg; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Sunday, June 13
Group D: England vs. Croatia (London; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group C: Austria vs. North Macedonia (Bucharest; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group C: Netherlands vs. Ukraine (Amsterdam; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Monday, June 14
Group D: Scotland vs. Czech Republic (Glasgow; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group E: Poland vs. Slovakia (Saint Petersburg; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group E: Spain vs. Sweden (Seville; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Tuesday, June 15
Group F: Hungary vs. Portugal (Budapest; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group F: France vs. Germany (Munich; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Wednesday, June 16
Group B: Finland vs. Russia (Saint Petersburg; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group A: Turkey vs. Wales (Baku; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group A: Italy vs. Switzerland (Rome; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Thursday, June 17
Group C
: Ukraine vs. North Macedonia (Bucharest; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group B: Denmark vs. Belgium (Copenhagen; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group C: Netherlands vs. Austria (Amsterdam; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Friday, June 18
Group E: Sweden vs. Slovakia (Saint Petersburg; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group D: Croatia vs. Czech Republic (Glasgow; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group D: England vs. Scotland (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Saturday, June 19
Group F: Hungary vs. France (Budapest; 9 a.m. ET, 3 p.m. CET) – ESPN
Group F: Portugal vs. Germany (Munich; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group E: Spain vs. Poland (Seville; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Sunday, June 20
Group A: Italy vs. Wales (Rome; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN2
Group A: Switzerland vs. Turkey (Baku; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Monday, June 21
Group C: North Macedonia vs. Netherlands (Amsterdam; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group C: Ukraine vs. Austria (Bucharest; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN2
Group B: Russia vs. Denmark (Copenhagen; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN2
Group B: Finland vs. Belgium (Saint Petersburg; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Tuesday, June 22
Group D: Czech Republic vs. England (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN
Group D: Croatia vs. Scotland (Glasgow; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN2

Wednesday, June 23
Group E: Slovakia vs. Spain (Seville; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
Group E: Sweden vs. Poland (Saint Petersburg; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN2
Group F: Germany vs. Hungary (Munich; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN2
Group F: Portugal vs. France (Budapest; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

BRACKET – ROUND OF 16

The allocation of best third-placed will depend upon which four groups provide the teams.

Saturday, June 26
37- Runners-up Group A vs. Runners-up Group B (Amsterdam; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
38 – Winners Group A vs. Runners-up Group C (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Sunday, June 27
39 – Winners Group C vs. 3rd in D/E/F (Budapest; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
40 – Winners Group B vs. 3rd in A/D/E/F (Seville; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Monday, June 28
41 – Runners-up Group D vs. Runners-up Group E (Copenhagen; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
42 – Winners Group F vs. 3rd in A/B/C (Bucharest; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Tuesday, June 29
43 – Winners Group D vs. Runners-up Group F (London; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
44 – Winners Group E vs. 3rd in A/B/C/D (Glasgow; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

BRACKET – QUARTERFINALS

Friday, July 2
45 – Winners Match 41 vs. Winners Match 42 (Saint Petersburg; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
46 – Winners Match 37 vs. Winners Match 39 (Munich; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Saturday, July 3
47 – Winners Match 38 vs. Winners Match 40 (Baku; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
48 – Winners Match 43 vs. Winners Match 44 (Rome; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

BRACKET – SEMIFINALS

Tuesday, July 6
49 – Winners Match 45 vs. Winners Match 46 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Wednesday, July 7
50 – Winners Match 47 vs. Winners Match 48 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

BRACKET – FINAL

Sunday, July 11
Winners Match 49 vs. Winners Match 50 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Source: Read Full Article